Välkommen till IK FREJ Pojkar 99 - här ställer vi upp för varandra och spelar en rolig fotboll

Två matcher i vårvärmen.

2012-05-19 21:23 By Martin Eisele

Idag spelade vi två matcher i den härliga vårvärmen. Fint väder, glada killar och trevliga föräldrar - laddat för en bra dag.

Först ut var en match i DIV3 mot AIK. Killarna så taggade ut under uppvärmningen och en viss nervositet kunde synas. Solen sken och IP var klätt för fest. AIK kom med ett spelskickligt och bollskickligt lag. Vi hade pratat om innan att de troligen gärna ville ha mycket boll och för spelet, och vi skulle tighta ihop laget och jobba tillsammans. Vi pratade också om de viktiga 10 första minuterna, då sa att vi skulle ge allt, vinna närkamper och sätta fart i bollen. Och som vi började... vi tog tag i matchen direkt och spelade en härlig fotboll i högt tempo, och jag tror att AIK blev lite förvånade. Helt rättvist tog iv också ledningen efter ett fint anfall. AIK jobbade sig allt mer in i matchen och framförallt deras högerkant var farlig, med en snabb och stor, men samtidigt spelskicklig lagkapten i AIK huserade. Dock hade vi Tim på backen som efter ett tag kom på hur han skulle möta honom tidigt och inte ge honom yta. Backlinjen spelade för dagen mycket bra, förutom inne i straffområdet, där vi fortfarande ser lite ängsliga och försiktiga ut. Det var en jämn match där spelet vände fram och tillbaka. Ett visst spelövertag till AIK, men våra snabba omställningar ställde till det för AIK. Med 2 minuter kvar av matchen stod det 3-3 och båda lagen var nog rätt nöjda med det resultatet. Dock hade vi innan matchen sagt att vi skulle köra hela vägen in i mål och inte sluta förrän tiden stod på 62 minuter, och mycket riktigt som chansen. en snabb spelvändning igen och IK Frej gjorde 4-3. Direkt därefter på avspark blåste domaren av… en härlig insats killar och med lite mer skärpa i vårt passningsspel hade vi kunna styra matchen ännu mer.

Match nummer två för DIV 4 laget spelades mot "grannen" Bällsta. Även här pratade vi om de viktiga 10 första minuterna och att vi direkt skulle kliva in och ta kommandot i matchen, vilket vi inte gjorde. Första halvlek var faktiskt ganska dåligt från vår sida och Bällsta kunde ta ledningen med 1-0. Vi jobbade inte tillsammans som ett lag utan lät kompisen jobba medans andra tittade på. Vid ett fåtal tillfällen etablerade vi spel och med lite skärpa hade vi kunnat utjämna i första. Efter en liten "utskällning" i halvtid så kom killarna igång mer och mer. vi tog för oss och ägde bollen under andra halvlek. Dock kunde Bällsta utöka på en fin frispark, som Ludvig kunde hålla. Tiden gick och vi blev mer och mer stressade. En reducering med ca 5 minuter kvar gav hopp till killaran och vi jobbade på hela vägen in. Vi var nära till kvittering i slutet men idag var det inte vår dag. en förlust med 1-2 men en helt godkänd andra halvlek. Måste idag lyfta Karl Berg som vuxit enorm mycket sedan i vintras och spelar ett bestämt och enkelt spel. Riktigt kul att se. Tim som gjorde en stabil insats mot Bällsta där han spelade som mittback tillsammans med Philip. Kul att se. Även Johan A som spelade båda matcherna, rev och slet på mitten och spelade fram till fina chanser. Alla ska sträcka på sig och ta med sig andra halvlek, där vi tog tag i spelet även om det idag inte räckte hela vägen till seger.

Vi ses på IP på söndag.

MARTIN/MICKE

Comments

Be the first to make a comment!

More news



Euro Accident
Manco Mode
Mäklarringen
Statoil
Sponsorhuset
Copyright © Sportnik AB and others 2011. All rights reserved • This site stores cookies on your computer. Read more